Nga 731 persona të cilet sot lane qelitë e burgut për shkak të hyrjes në fuqi të ligjit “për amnistinë”, 9 prej tyre ishin gra.

Në shoqërimin e tyre ministri i Drejtësisë Ylli Manjani dha një deklaratë për media ku bëri thirrje për riintegrim të tyre si njerëz të lirë. Emocioni i grave të liruara shprehej qartë në sytë e tyre, të shoqëruara më lule në duar ato përqafonin njëra-tjetrën në shenjë lumturie, shkruajnë mediat shqiptare.

Në grupin e grave të liruara nuk mund shpëtonte pa rënë në sy “bukuroshja zeshkane” e cila e pozicionuar në krahun e Manjanit mori vëmendjen e medias falë bukurisë dhe lumturisë që e karakterizonte gjatë gjithë kohës.

Ajo është e identifikuar si Uarda Çota, e dënuar më parë me 5 vite burg pasi në gjendje të dehur aksidentoi në Tiranë familjen e ish-zv.ministrit të Brendshëm Avenir Peka, ku humbi jetën 11 vjeçari Rubin Peka.

Sot ajo gëzon lirinë bashkë me 9 gra të tjera të cilat të akuzuara për vepra të ndryshme penale duke nisur që nga vrasje e deri tek prostitucioni, bashkohen me familjen e tyre në gjendje të lirë farë amnistisë.

Emrat e grave që lirohen nga Burgu 325 Tiranë

Leonora Zaçellari – e dënuar për plagosje

Lumturi Koli – e dënuar për drogë

Ina Dulaj – e dënuar për vjedhje

Vera Camaj – e dënuar për prostitucion

Uarda Çota – e dënuar për aksident

Anila Angjo – e dënuar për vrasje

Dallandyshe Kasaj – e dënuar për vrasje

Fatbardha Gjonaj – e dënuar për vrasje

Feruze Bregu – e dënuar për vrasje

 

burimi: ShqipëriaIme