Themeluesi i Microsoft, Bill Gates, duket se do të behet trillioneri e parë në histori , brenda 25 viteve të ardhshme, shkruan “The Independent”.

Një i studim prestigjozes “Oxfam”, parashikon ‘pasurinë në të ardhmen duke përdorur norma mesatare e rritjes së investimeve të tij. Me këtë ritëm, Gates, i cili është aktualisht numri një në listën e njerëzve më të pasur me një vlerë neto prej 85 bilion dollarësh, mund të bëhet një trilioner nga mosha 86 vjecare.

“Oxfam”, e cila punon për të zbutur varfërinë globale, ka publikuar një dokument informues se tetë personat më të pasur në botë aktualisht posedojnë të njëjtën shumë parash që posedojnë 3.6 miliardë njerëz të cilët përbëjnë gjysmën më të varfër të planetit.

Oxfam përdor këto statistika të argumentojnë se rritja e tanishme ekonomike cdon drejt përfitimeve të mëtejshme të pasamnikëve, ndërsa të varfrit mbeten po të varfër.