Ibrahim Kalın, zëdhënës i presidentit turk, Rexhep Taip Erdogan, ka deklaruar se shefi i tij do të takohet me presidentin amerikan, Donald Trump në muajin maj.

Ai raportoi se Erdogan dhe Trump do të takohen personalisht para samitit të NATO-s në maj.

Gjatë një konference për shtyp, Kalm theksoi se në takimin mes dy liderë do të diskutohet për konfliktin sirian dhe çështje të rëndësishme të marrëdhënies mes dy vendeve.

“Do të diskutohet për marrëdhëniet turko-amerikanë”, tha ai para gazetarëve.