Teksa përfaqsuesi i diplomacisë së Kremlinit në Ankara, Andrey Karlov  po jepte shpirt në tokën turke i qëlluar nga një polic riosh – për të cilin dyshohet se është një gylenist –  kreu i diplomacisë së Turqisë, Mevlud Çavusholu po udhëtonte drejt Moskës.

Siç njoftojnë mediat turke, ai është njoftuar për ngjarjen e rëndë në kohën kur ka qenë duke u ulur në kryeqytetin rus.

Në Moskë ai do të takohej të mërkurën për një takim trepalësh mes homologun rus, Sergei Lavrov dhe atë iranian, Mohammad Javad Zarif, ku do të diskutohej mbi konfliktin në Siri.

Dhe është pikërisht ky takim dhe vrasja e ndodhur orë para tij, që e bën ngjarjen teje konspirative dhe aspak të rastësishme.