Cristiano Ronaldo e Lionel Messi do të garojnë mes tyre për një tjetër çmim individual , Globe Soccer Awards . Ylli i Realit të Madridit dhe ai i Barcelonës janë 2 prej kandidaturave për futbollistin më të mirë në ceremoninë që do të zhvillohet në 27 dhjetor në Dubai .

Në garë për këtë trofe do të jenë edhe Griezmann , Bale , Vardy dhe Higuain . Ndërkaq , Globe Soccer Awards ka përcaktuar edhe kandidatët për trofeun e trajnerit më të mirë dhe ata janë Zidane , Ranieri , Fernando Santos , Alegri dhe Unai Emeri .

Në kategorinë e skuadrës më të mirë të vitit te nominuar janë Real Madrid , Legia Varshavë , Leicester, Sevilla dhe Molde . Po kështu në ceremoninë e 27 dhjetorit do të jepet edhe një çmim për arbitrin më të mirë ku mes pretendenteve spikat emri i Mark Clattenburg .

Ceremonia e Globe Soccer Awards ka filluar të organizohet në vitin 2010 ku si fitues spikasin emrat e Falcaos në 2012 , Ribery në 2013 , Ronaldos në 2014 dhe Messit në 2015.