Për herë të parë në tetë vitet e fundi në këtë pikë të kampionatit, top shënuesit e ligave më të forta evropiane nuk janë nga La Liga.

Cristiano Ronaldo, kishte shënuar 18 gola në 11 ndeshje në fillim sezonin e 2014/15 që ishte rekord, ndërsa sot Luis Suarez dhe Lionel Messi udhëheqin ligën e Spanjës me nga tetë gola.

 

Kjo është ecuria më e dobët që nga viti 2007/08 ku më të mirët në këtë kohë ishin Giuseppe Rossi, Luis Fabiano, Messi dhe Sergio Aguero.

Messi dhe Suarez janë paksa më larg me sulmuesit e kampionateve tjerë.

Në Bundesliga, Pierre-Emerick Aubameyang dhe Anthony Modeste kanë nga 11 gola në 10 ndeshje.

Cologne's French striker Anthony Modeste celebrates after scoring during the German first division Bundesliga football match between FC Cologne and FC Ingolstadt 04, in Cologne, western Germany, on October 15, 2016. / AFP PHOTO / PATRIK STOLLARZ / RESTRICTIONS: DURING MATCH TIME: DFL RULES TO LIMIT THE ONLINE USAGE TO 15 PICTURES PER MATCH AND FORBID IMAGE SEQUENCES TO SIMULATE VIDEO. == RESTRICTED TO EDITORIAL USE == FOR FURTHER QUERIES PLEASE CONTACT DFL DIRECTLY AT + 49 69 650050

Në Francë, Edinson Cavani udhëheq me 11 gola, një mesatare prej 74 minuta për një gol.

I dyti është sulmuesi i Lyonit,  Alexandre Lacazette që ka shënuar 10 gola.

Në Itali Edin Dzeko dhe Mauro Icardi kanë shënuar nga 10 gola duku u larguar paksa nga fituesi i vitit të shkuar Gonzalo Higuain.

AS Roma forward of Bosnia Edin Dzeko (L) kicks the ball past Bologna's midfielder from Nigeria Sadiq Umar during the Italian Serie A football match AS Roma vs Bologna at the Olympic stadium in Rome, on November 6, 2016. / AFP PHOTO / VINCENZO PINTO

Ish sulmuesi i Sevillas, Ciro Immobile, që luan te Lazio, ka nëntë gola.

Edhe Diego Costa që luan nën urdhrat e Antonio Contes te Chelsea ka shënuar nëntë herë, një më pak se Aguero.