Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, i bën thirrje qeverisë spanjolle për të njohur vendin e tij “sa më shpejt të jetë e mundur”

Në një intervistë me gazetën spanjolle “Efe” gjatë Konferencës së Sigurisë në Mynih (MSC), Thaçi thotë se njohja e Kosovës si shtet nga ana e Madridit nuk duhet të ketë pasoja për tensionet nacionaliste në Spanjë për shkak se “nuk ka ngjashmëri” ndërmjet dy çështjeve.

“Nuk ka paralele midis çështjes së Kosovës dhe rastit te Katalonjës apo Baskisë. Së pari, Spanja nuk është Serbia (ish-Presidenti serb Slobodan) Millosheviq dhe Kosova nuk është Katalonia. Serbia ka kryer gjenocid në Kosovë” ka thënë Thaçi.

“I bëj thirrje Spanjës të njohë Kosovën sa më shpejt që të jetë e mundur”, ka thënë Thaçi.

President i vendit të tij që nga prilli i vitit 2016 dhe ish-kryeministër për tetë vjet, që nga shpallja e pavarësisë në vitin 2008 në 2014, shkruan gazeta EFE, për presidentin Thaçi.

Çështja është çelësi për Kosovën, pasi ajo aspiron të anëtarësohet në Bashkimin Evropian dhe njohjen zyrtare të të gjithë anëtarëve të saj në një hap thelbësor i parë për të filluar ndonjë procesin e pranimit.

“Dua të besoj se Spanja do të bëjë jetën më të lehtë për ne dhe jo më e vështirë. Ne jemi vende mike, ne ndajmë vlerat dhe Spanja nuk ka asgjë kundër Kosovës si të tillë”, ka thënë ish kreu i Partisë Demokratike, transmeton Insajderi.

Thaçi po ashtu thekson se Spanja është tashmë duke mbështetur vendin e saj nga institucionet evropiane, se ka organizatat ndërkombëtare spanjolle që veprojnë në Kosovë dhe se ushtarët spanjollë bëjnë një “punë të madhe” në misionet e paqes në rajon.

Gjithashtu Thaçi shpreh mirënjohje për Qeverinë e Spanjës pasi ajo ka mbështetur dokumentin e ish-presidentit finlandez Marti Ahtisaari, kur ai ishte i dërguari i posaçëm i OKB-së në Kosovë, në të cilën Prishtina kishte shpallur pavarësinë në bazë të tij, shkruan gazeta spanjolle.

Për Thaçin, “përcaktimin pro-atlantik” i vendit të tij është thelbësor, në favor të BE-së dhe NATO-s, diçka që “nuk mund të prishë”.

Gjithashtu presidenti Thaçi ka folur edhe për Gjyaktën Spciale.

“Kosova i ka përmbushur të gjitha kushtet, të gjitha kriteret që janë kërkuar, kemi bashkëpunuar nga afër me të gjithë akterët, i besojmë drejtësisë ndërkombëtare, nuk kemi asgjë për të fshehur”, ka thënë presidenti Thaçi, shkruan tutje gazeta spanjolle.

Sipas tij, gjykata “është në të vërtetë në favor të Kosovës” dhe se procesi ligjor “do të parandalojë çdo përpjekje për të rishkruar historinë” dhe do të mbyll “njëherë e përgjithmonë kapitullin e luftës”.

“Serbia ka kryer gjenocid në Kosovë ndërsa lufta e popullit të Kosovës ka qenë betejë e drejtë”, thekson Thaçi.

Megjithatë, ai beson se “ky proces duhet të depolitizohet krejtësisht” dhe se nuk guxon të lejohet të kthehet në “proces politik”.

Për sa i përket Serbisë, Thaçi thekson se vetë dialogu është zgjidhja për problemet mes dy shteteve të pavarura.

Sipas tij, pengesa kryesore në këtë proces dialogues drejt normalizimit është “njohja reciproke”.

Ndërkaq, duke folur edhe për idenë e fundit të paraqitur në media për shkëmbim territoresh me Serbinë, Thaçi thotë se kjo ide është “krejtësisht e papranueshme dhe e rrezikshme për paqen dhe stabilitetin në rajonin e Ballkanit”.

“Duhet t’i respektojmë kufijtë shtetërorë të të gjithëve dhe nuk kemi pretendime apo aspirata për t’i ndryshuar ata”, thotë Thaçi, duke paralajmëruar “efekt të rrezikshëm dominoje sepse askush nuk e di ku do të përfundonte” nëse kjo çështje hapet.

Aspirata e qeverisë së vendit të tij, potencon ai, është “mos-ndryshimi i kufijve dhe eliminimi i tërësishëm i tyre” sipas “modelit evropian” me “liri të lëvizjes për njerëz dhe mallra”.