Tashmë, edhe pak javë na ndajnë nga fundi i vitit dhe siç është zakon për  çdo fundvit, revista TIME emërton, i cili ka bërë bujë në vitin që po lëmë pas.

Pas votimit të shpallur në mes të Nëntorit, TIME ka publikuar listën e finalistëve, të cilët janë pretendentët për të rrëmbyer çmimin prestigjioz “Personi i Vitit”:

Ja cilët janë ata?

Simone Biles – Lojtarja olimpike që fitoi 4 medalje ari dhe 1 bronzi në Rio de Janeiro 2016.

Hillary Clinton – ish-Zonja e Parë amerikane dhe kandidatja demokrate për Presidente të SHBA-së.

Shkencëtarët e CRISPR – shpikësit e teknologjisë që modifikon ADN-n.

Recep Tayyip Erdoğan – president i Turqisë

Nigel Farage – drejtues i fushatës së britanikëve për të lënë BE-në

The Flint Whistleblowers – banorët e fshatit që tërhoqën vëmendje për ujin e helmuar në Flint, Michingan.

Beyonce – krijuesja e albumit më të përfolur në vit, me një performancë në Superbowl që shkaktoi debate dhe performuese në stadiumet më të mëdha të globit.

Narendra Modi – kryeministër i Indisë.

Vladimir Putin – president i Rusisë.

Donald Trump – president i zgjedhur i SHBA-së.

Mark Zuckerberg – krijues, themelues dhe drejtues i Facebook.