Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdogan dhe presidenti i Shteteve të Bashkuara Donald Trump, kanë rëndë dakord përmes një telefonate që të ndërmarrin një aksion të përbashkët kundër Shtetit Islamik në Siri në qytetet Raqqa dhe al-Bab, që të dyja zona të kontrolluara nga militantët, shkruan Reuters, transmeton Klan Kosova.

Dallimet në politike në mes SHBA-së dhe Turqisë nën presidencën e Presidentit Obama, kishin bërë që sulmet kundër ISIS-it të ishin më të mangëta.

Erdogan tani shpreson që raporti ndërshtetëror me Uashingtonin, që ishte ashpërsuar pasi në SHBA mendohet se strehohet Gyleni që Erdogan e konsideron përgjegjës për puqin në Turqi, mund të përmirësohet nën administratën e Presidentit Trump.