A e keni ditur përfitimin që sjell konsumi i limonit me sodë të bukës? Mendohet se kombinimi i të dyjave është shumë efektiv për të ulur qelizat e kancerit dhe që t’i zhdukë ato.
Pra, sot ne do t’ju tregojmë se si mund të përfitoni nga kombinimi i këtyre dy përbërësve.

Në këtë pije, nuk ekziston rreziku i efekteve anësore, gjithashtu, këta dy përbërës mund të bëjnë ndryshime të mëdha pozitive në shëndetin dhe trupin tuaj, transmeton lajmi.net.

Soda e bukës përdoret gjerësisht në trajtimin e pjesëve të ndryshme të trupit, si ato të jashtme dhe të brendshme. Limoni përmban sasi të madhe të vitaminës C dhe elemente të tjera të domosdoshme për trupin e njeriut e që konsiderohet si infuzion natyral.

Përfitimet e kombinimit të sodës së pjekjes dhe limonit:

1. Alkalinizimi i trupit:

Përzierja e limonit dhe bikarbonatit të natriumit bën alkalizimin e organizmit. Kjo na ndihmon për të luftuar acidozën që mund të ndodhë kur veshkat nuk heqin mjaftueshëm acid nga trupi ose në anën tjetër edhe kur trupi prodhon shumë acid. Prandaj, është një ilaç i shkëlqyeshëm për veshkat, lehtëson punën e tyre dhe gjithashtu ndihmon në ç’helmimin e trupit dhe djegien e dhjamit.

2. Ndihmon sistemin e tretjes:

Ju tashmë e dini se limoni ndihmon sistemin tonë të tretjes. Pak sodë buke ndikon shumë pozitivisht në sistemin tonë të tretjes dhe e bën të funksionojë më mirë. Është anti-acid i mirë që lufton edhe fryerjen.

3. Pastron mëlçinë dhe rrit energjinë:

Ky ilaç i mahnitshëm mund të pastrojë mëlçinë dhe gjithashtu mund t’i japë trupit një dozë të mirë të vitaminës C, kaliumit dhe antioksidantëve. Pra, mos harroni të filloni ditën me këtë ilaç – do të ndjeheni të freskuar dhe plot energji gjatë gjithë ditës.

Gjithashtu, kjo përzierje, ndikon në uljen e nivelit të kolesterolit të keq dhe përmirëson shëndetin tonë kardiovaskular.

Përbërësit:

Një lugë gjelle sodë buke1 gotë ujëLëngun e gjysmës së limonit

Përgatitja:

Në gotën me uji e hidhni një lugë sodë të bukës dhe e përzieni mirë, pastaj nga gjysma e limonit e ndrydhni gjithë lëngun në gotën me ujë dhe sodë buke.

Është e rëndësishme që kjo pije të pihet në stomakun bosh dhe të përsëritet një javë – pas një jave duhet të pushohet 2 javë të tëra dhe pastaj mund të përsëritet i njëjti cikël.

Aciditeti i limonit mund të jetë ndoshta i dëmshëm nëse teprohet, për këtë arsye duhet të ndiqni këshillat e shkruara më lartë. Është tejet e rëndësishme që kjo pije nuk ka efekte anësore dhe përveç përfitimeve të cekura më lartë, mendohet se lufton tumoret.